Bøndenes innsats rundt Oslofjorden gir resultater, ifølge ny rapport!


Publisert: 01.05.2026

Grasdekt Kantsone. Foto: Hilde Marianne Lien, Statsforvalteren.

Bønder i fylkene rundt Oslofjorden har de siste åra fått krav om tiltak som skal hindre erosjon og avrenning til fjorden. En fersk rapport viser at nivåene av fosfor, nitrogen og jordpartikler har gått ned, og at tiltakene som jordbruket har gjort gir resultater.

Beregningene i rapporten, som NIVA, NIBIO og Meteorologisk institutt har gjort på oppdrag fra Miljødirektoratet, viser at det nå i snitt tilføres 195 000 tonn mindre jordpartikler i fjorden i året enn i 2021. Det er særlig tiltak som mindre pløying om høsten og etablering av kantsoner for å forhindre avrenning, som har hatt en effekt. Rapporten viser også at det trengs flere tiltak for å redusere avrenningen av nitrogen.

Leder av Vestfold Bondelag, Inger Synøve Johnsen, ble intervjuet om saken på NRK, og på Distriktsnyhetene fra Vestfold og Telemark.

Norges Bondelag mener at bønder gjør mer for å redusere nitrogentilførselen i Oslofjorden enn det som fremkommer i rapporten.

Tirsdag 28. april holdt Bondelaget seminar der notatet “Nitrogen i jordbruket” ble presentert. Opptaket kan du se her.

 

 


Olafsen Engros AS - din lokale Norengros-grossist. Vi leverer forbruksvarer til næringslivet!
Gå til Telemark Bondelag
TESS slanger-tjenester-DVHP
FlexAgri as Øst-Vest
Vestfold landbrukstjenester - landbruksvikar, lærling og bemanning
Saga Regnskap Larvik as
Duett - smarte løsninger
Gå til Vestfold Bondelag